Nastavení maximálního počtu návštěvníků přítomných současně

Od 19.11.2020 výpůjční protokol Clavia umožňuje nastavit max. počet (limit) současně přítomných návštěvníků v knihovně (oddělení), a to z menu Systém-Nastavení-Oddělení, jejich vztahy :

Můžete zvolit, zda bude při pokusu o překročení limitu jen zobrazeno varování, ale obsluha Clavia jej může překročit, nebo zaškrtnete-li [x] striktně, příchod dalšího při dosažení limitu vůbec nedovolí ( viz příklad na obr. níže ).

Počet nyní přítomných návštěvníků vždy byl i nadále bude zobrazen v souhrnu pod jejich seznamem v levé části hlavního režimu výpůjčního protokolu. Nastavíte-li limit, i ten zde bude uváděn, a souhrn pak mění barvy podle čísla "Nyní:". Pokud je limit dosažen, tato oblast bude zvýrazněna červeně :

Pokud počet návštěvníků nyní dosáhl 75% limitu či více, je souhrn podbarven oranžově ( levé=spodní okno níže ). Pod 75% jsou údaje zeleně ( vpravo ) :

Lze zadat kódy kategorií, které nebudou po nastavení limitu započítány do návštěvníků "Nyní:". Předpokládá se vyloučení speciálních kategorií čtenářů, přednastaveny jsou kódy I, X, M ( v nastavení není třeba je oddělovat ), což jsou ve výchozím nastavení Interní (knihovníci), Bez statistik, MVS knihovny. Nastavujte v okně vyvolaném z menu Systém-Nastavení-Hlavní síťová nastavení :

Využití funkce výše předpokládá, že jsou vaši čtenáři naučeni po vstupu do půjčovny přijít k výpůjčnímu pultu a identifikovat se ( nejlépe průkazem/kartou/čipem, záložně jakkoli :) a vy je hned "načtete" mezi návštěvníky. Na vstupních dveřích byste měli mít výrazně informaci o tom, jaký je u vás limit a že každý musí hned jít k pultu a vyčkat. A při limitu může být požádán o vyčkání "venku".

Může souviset : Automatický přesun vracených výpůjček do karantény, nastavení uzavření knihovny.

Tento dokument spravuje : Ivan Černý


ZPĚT na hlavní stránku Otázky, připomínky : info@lanius.cz